Rakstos

Drukāt

4. maijā aicina radīt svētku noskaņu mājās, rotāt logus un izzināt Atmodas laika notikumus

.

foto kaspars teilans.2Šogad 4. maijā, atzīmējot Latvijas neatkarības atjaunošanas trīsdesmito gadadienu, Latvijas cilvēki aicināti īpašu svētku noskaņu radīt mājās, ielikt logā sirsnīgu sveicienu un izzināt Atmodas laika notikumus. Ārkārtējās situācijas apstākļos šogad 4. maijā nenotiks publiskie pasākumi, taču daudzveidīgās norisēs ikviens interesents varēs piedalīties individuāli un attālināti, informē notikumu veidotāji.

Saeima 4. maijā plkst. 12.00 pulcēsies uz svinīgo sēdi, kurai ikviens interesents varēs sekot līdzi tiešraidē Saeimas mājaslapā, kā arī Latvijas Televīzijā un Latvijas Radio. Latvijas neatkarības atjaunošanas 30. gadadienā svētku uzrunu teiks Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece. Ievērojot nepieciešamību ievērot fizisko distanci, Saeimas sēde notiks, deputātiem atrodoties nevis visiem vienkopus Sēžu zālē, bet vairākās atsevišķās parlamenta telpās. Tāpat šajā dienā plkst. 09:00 attālināti notiks ekumeniskais dievkalpojums, tam tiešraidē no Rīgas Doma varēs sekot līdzi Latvijas Televīzijā.

Rīgu pie Brīvības pieminekļa rotās kompozīcija “Ziedu Latvija”, vides mākslas objekts “Goda vārti” virtuāli vēstīs par Latvijas valsts karogu un himnu “Dievs, svētī Latviju!”. Stāsta videoversiju būs iespējams redzēt ikvienam interesentam tīmekļa vietnē kultura.riga.lv. Svētku programmu virtuālā vidē sagatavojuši arī Rīgas pašvaldības kultūras centri, muzeji, Orķestris "Rīga" un Rīgas Centrālā bibliotēka. Cilvēki aicināti virtuāli vai individuāli doties izzinošā pastaigas maršrutā, Vecrīgā un Rīgas centrā iepazīstot vietas, kur tika apspriesta, rakstīta un pieņemta neatkarības atjaunošanas deklarācija. Maršrutu sagatavojis Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Tautas frontes muzeja nodaļa.

Īpašu sveicienu 4. maijā sagatavojis Latvijas Pasts sadarbībā ar Latvijas Nacionālo arhīvu – īpašu pastkaršu sēriju ar vēsturiskajām fotogrāfijām, kas tapušas 1990. gada 4. maijā pie Augstākās Padomes ēkas un 11. novembra krastmalā. Pastkartes var nosūtīt, izmantojot pakalpojumu www.pastabalodis.lv.

Latvijas filmu maratons notiks tiešsaistē portālā filmas.lv, gaidāmas vairākas pirmizrādes un plaša filmu programma. Filmu maratons pirmo reizi būs pieejams ne tikai Rīgā, bet arī kinoskatītājiem Latvijā un visā pasaulē.

Arī tradicionālais tautas tērpu gājiens šogad notiks attālināti, un cilvēki fotogrāfijas tautas tērpā aicināti publicēt sociālajos tīklos.

Svinot 4. maiju, Latvijas Institūts īsteno jaunu multimediālu projektu “The Latvian ABC", kas angļu valodā būs pieejams dažādos formātos – e-kartītes, klausām-grāmata un iespiesta brošūra. Tāpat Latvijas Institūts sadarbībā ar Latvijas Mākslas akadēmiju Pils ielā realizējis pilsētvides projektu “Svini savu brīvību. Radi un dari”, kas rāda Latvijas jaunās paaudzes talantu skatījumu uz Latvijas brīvības un neatkarības ceļu.

Īpašus notikumus sagatavojušas pašvaldības visā Latvijā. Sigulda aicina saposties svētkiem, klāt baltu galdu akcijā “ie[log]ojies”. 4. maijā pēc iepriekš izziņota grafika daudzdzīvokļu namu iekšpagalmos un privātmāju rajonos ielidos drons, veicot novadnieku sveicienu iemūžināšanu fotomirkļos pie atvērtiem logiem. Akcijas “ie[log]ojies” fotogrāfs Alvis Rozenbergs sociālo tīklu vietnē Instagram ar kontu @_var_dzīvot_jau aizsācis fotogrāfiju kolāžu veidošanu no sveicieniem logos.

Plašāka informācija par 4. maija notikumiem un izzinošu materiālu apkopojums par Atmodu mājaslapā lv100.lv, pasākumu platformā https://kurpes.lv/pasakumi/4maijs, pašvaldību un organizatoru tīmekļa vietnēs.

Foto: Kaspars Teilāns, Kultūras ministrijas Latvijas valsts simtgades birojs

Pēc LR Kultūras ministrijas sniegtās informācijas