Rakstos

Drukāt

Carnikavā ieskandināts Starptautiskais folkloras festivāls „Baltica 2015”

.

Baltica 3827. jūnija vakarā vienlaikus 27 vietās Latvijā, un arī Carnikavā reizē norisinājās Starptautiskā folkloras festivāla „Baltica 2015" ieskaņas pasākums.
 
 
Visās 27 vietās koncertu iesāka ar dziesmu
„Tēvu tēvi laipas met,
Bērnu bērni izlaipos.
Tā bērniņi laipojat,
Ka pietika mūžiņam!"
 
Skaitlis 27 jeb trejdeviņi šogad festivālam ir īpašs, jo festivāls noticis jau 27 reizes, to skaitā Latvijā – deviņas reizes, bet Carnikavā kāds no festivāla koncertiem pēdējo reizi notika pirms 27 gadiem.
 
Ieskaņas koncertā Carnikavā saimnieku lomā iejutās mūsu folkloras kopa „Cēlāji" Anitas Vestmanes vadībā, uzņemot ciemos septiņas folkloras kopas. Rīgu pārstāvēja pieredzes un tradīcijām bagātie „Skandinieki" Julgī Staltes vadībā, vīru folkloras kopa „Vilki" Edgara Lipora vadībā, „Vilkači" Edgara Zilberta vadībā un „Budēļi" Lienas Vijas Teterovskas vadībā. No tuvākās apkārtnes pie mums viesojās arī Pociema folkloras kopa „Airi" un Lādezera bērnu folkloras kopa „Lādīte" Sandras Jansones vadībā, kā arī Ādažu tautas tradīciju kopa „Ābols" Andas Ābeles vadībā.
 
Carnikavas pasākumā piedalījās arī visu 27 ieskaņas koncertu koordinators Pēteris Jansons, kurš katrai folkloras kopai dāvāja festivāla karogu. Katra folkloras kopa pasākuma viesuspārsteidza gan ar atšķirīgu tematikas, gan skanējumu. Vīru kopa „Vilki" izpildīja jūrnieku dziesmas, „Vilkači" – arāju dziesmas, „Skandinieki" – Sēlijas novada dziesmas, „Budēļi" izdziedāja skaistākās tautas dziesmas par Rīgu, savukārt mūsu „Cēlāji" izdziedāja Carnikavas apkārtnei raksturīgas dziesmas par Gauju, jūru un jūrā iešanu. Koncertā folkloristi ne reizi vien izdancināja arī skatītājus.
 
Pēc koncerta visi dalībnieki un skatītāji devās dziesmotā lāpu gājienā uz Carnikavas novadpētniecības centru, lai vienotos uguns rituālā, kur jau atkal iezīmējās maģiskais skaitlis trejdeviņi. Dziedot spēka dziesmas, ugunskuru aizdedza deviņi cilvēki ar deviņām lāpām, ugunij tika ziedoti trīs ziedojumi – medus, alus un rudzu maize. Uguns rituāls noslēdzās, visiem kopā izdziedot spēka dziesmu „Lai bij' vārdi, kam bij' vārdi, man pašam stipri vārdi".
Vēlāk dalībnieki devās pie Gaujas, lai laistu upē ziedu vainagus ar laba vēlējumiem sev un saviem tautiešiem, dziedot dziesmu „Vij, Dieviņi, zelta viju visapkārt jūras malu".
 
Pēc pasākuma visi kopā mielojāmies ar gardu skābeņu zupu, ko bija uzmeistarojusi „Cēlāju" mājas saimniece, baudījām skaisto vakaru pie Gaujas un lustīgākie prāti vienojās latvju dančos.
 
Paldies ikvienam dalībniekam, bet īpaši – Pēterim Jansonam, koncerta vadītājiem Ilzei Gruzdiņai un Rolandam Blezūram, kā arī Anitai Vestmanei, Novadpētniecības centra vadītājai Ilzei Leicānei un Carnikavas Komunālservisa darbiniekiem par veiksmīgu un skaistu pasākuma norisi.
 
No 17. līdz 19.jūlijam folkloras kopa „Cēlāji" piedalīsies starptautiskā folkloras festivāla „Baltica 2015" pasākumos. 17.jūlijā plkst. 16.00 „Cēlāji" būs sastopami novadu sadziedāšanās pasākumā Rīgā pie Operas kanāla, savukārt 18. un 19. jūlijā festivāla pasākumos Rēzeknē. Lai izdodas!
 
 
Alīse Vorobeja