Rakstos

Drukāt

Foto: Carnikavā iepazīta zemes matērija

.

Zemes mals 3814. maijā Carnikavas tautas namā "Ozolaine" atklāja izstāde "Zemes māls", kas ļauj ielūkoties tēlnieku un keramiķu māla sajūtu meklējumos, bet radošo darbnīcu dienā mālu kā vienu no senākajām Latvijas matērijām varēja iepazīt visi pasākuma apmeklētāji.
 
Māls ir ceturtā izstāžu cikla "Latvijas matērija" tēmām. Tas ļauj mums vistiešāk sajust zemes tuvumu, saikni ar savas zemes un tautas pagātni, saknēm un pasaules izcelšanās pirmsākumiem, tāpēc radošo darbnīcu diena iesākās ar Pasaules izcelšanās mītu, kas perkusiju meistara un grupas "Pērkoņvīri" dalībnieka Arta Gulbja vadībā izskanēja māla skaņās.
 
Keramiķe un vēstures muzeja speciāliste Baiba Dumpe (attēlā) iepazīstināja ar podniecības attīstību Latvijas teritorijā kopš senā akmens laikmeta līdz vēlajam dzelzs laikmetam. Līdztekus darbojās arī vairākas darbnīcas.
 
Zemes mals 36
 
Gunta Darbvare no Ropažu mākslas skolas piedāvāja ar mālu gleznot, keramiķa Leontīna Cīruļa vadībā mālu virpot varēja. Māla traukus Baltā galdauta svētkiem rosināja un mācīja veidot Pērkoņu saime. Klātesošie varēja zīmēt ar smiltīm un izbaudīt māla dziedniecisko spēku.
 
Izstāde būs apskatāma Carnikavas tautas namā "Ozolaine" vēl līdz 30. jūnijam. Radošajās darbnīcās virpotos un apgleznotos traukus apdedzinātus varēs saņemt Zvejniekssvētku laikā 9. jūlijā vai tautas namā, sākot no jūnija beigām. Traukus baltā galdauta svētkiem turpināsim gatavot arī Zvejniekssvētkos, lai Nēģu svētkos 20. augustā tos kopīgi apdedzinātu ceplī Gaujmalā.
 
Zemes mals 4
 
Paldies visiem darbnīcu vadītājiem un izstādes darbu autoriem par jaunu pieredzi un neaizmirstamu ceļojumu māla pasaulē! Paldies Andai Poikānei, Kristīnei Lazdiņai, Jūlijai Podziņai, Diānai Vernerai un Mārtiņam Pērkonam par izstādei piedāvātajiem darbiem, pateicamies Baibai un Eināram Dumpjiem, Artim Gulbim, Ingai un Mārtiņam Pērkoniem, Leontīnam Cīrulim, Guntai Darbvarei un Ziedonim Kārkliņam par izzinošo darbnīcu vadīšanu! Paldies "Smilšu kino" par uzticēto smilšu zīmēšanas galdu!
 
 
A.Saprovska